fake rolex rolex replica firmreplica.com exitreplica.com https://www.editreplica.com replica watches replica watches replicagreat.com stunwatches.com fake rolex

Poronienie – co robić, by uniknąć utraty ciąży?

Poronienie to wyjątkowo trudny czas dla przyszłych rodziców. Jest to utrata ciąży przed 22 tygodniem, przy czym zdecydowana większość przypadków dotyka kobiety przed 12 tygodniem ciąży. Szacuje się, poronienia dotyczą nawet 30% kobiet ciężarnych, które wiedzą o swoim stanie. Poronienia mają wiele przyczyn i nie zawsze można ich uniknąć, szczególnie jeśli wywołują je zmiany genetyczne płodu. Są jednak czynności, których unikanie znacznie zmniejsza ryzyko utraty ciąży.

Poronienie – dlaczego występuje? 

W dużej mierze za poronienie odpowiada natura, której nie da się zmienić. Nawet połowa przypadków dotyczy sytuacji, w których płód był obciążony wadami rozwojowymi i w pewien sposób został odrzucony przez kobiecy organizm. Taka ciąża nie rokuje szans na prawidłowy rozwój, mimo że rodzice ciężko przeżywają swoją stratę. Poronienia mogą być spowodowane również wadami anatomicznymi matki, jej obciążeniem genetycznym, nieprawidłowym stylem życia. Poronienia mogą być wywołane gwałtownymi emocjami, szczególnie o negatywnym wydźwięku.

Ważne są również czynniki środowiskowe, głównie zanieczyszczenie powietrza, a w szczególności opary chemiczne czy smog. Jeśli każdego dnia kobieta będzie narażona na szkodliwe czynniki, ryzyko poronienia jest wyższe. Poronienie może zostać wywołane poprzez choroby przewlekłe ciężarnej, a także przyjmowane przez nią leki. Ciąża jest szczególnym okresem w życiu każdej z pań, dlatego wymaga odpowiedniej troski i nieco ostrożności. Dzięki temu szansa na urodzenie zdrowego dziecka jest naprawdę duża.

Jak uniknąć poronienia?

Nie zawsze uniknięcie poronienia jest możliwe – czasem decyduje o tym natura i nie ma szans na utrzymanie ciąży. Jeśli jednak płód zdrowo się rozwija, przyszła mama może podjąć szereg działań, które zmniejszą ryzyko poronienia i korzystnie wpłyną również na jej zdrowie i samopoczucie.

  • Używki stanowczo zakazane – teoretycznie każda kobieta wie o tym, że picie alkoholu i palenie papierosów w ciąży jest stanowczo odradzane. Mimo wielu kampanii społecznościowych na ten temat, nadal zdarzają się matki, które nic nie robią sobie z ostrzeżeń. Ryzyko utraty takiej ciąży znacznie rośnie, a każdy wypalony papieros i wypity kieliszek może przyczyniać się do wad rozwojowych płodu.
  • Unikanie stresu – wiele mówi się o niekorzystnym wpływie stresu na stan zdrowia ciężarnej. Warto nieco przystopować, żyć na znacznie mniejszych obrotach czy poznać skuteczne metody relaksacyjne jak głębokie oddychanie, joga. Akurat ciąża to czas, w którym stresująca praca czy inne problemy powinny zejść na dalszy plan.
  • Zdrowe odżywianie – dieta ciężarnej powinna być bogata w świeże warzywa i owoce, w szczególności zawierające dużą dawkę kwasu foliowego. Stanowczo należy unikać fast foodów i innej żywności wysoko przetworzonej, która wręcz naszpikowana jest chemią.
  • Wyleczenie infekcji – przed planowaniem ciąży należy wyleczyć infekcje – w szczególności stany zapalne w obrębie narządów rozrodczych oraz próchnicę zębów. Bakterie obecne w organizmie mogą krążyć w krwiobiegu, negatywnie wpływając na rozwój płodu.

Czy ciąża po poronieniu jest możliwa?

Poronienie nie wyklucza możliwości posiadania potomstwa. Po poronieniu każda kolejna ciąża powinna być prowadzona ze szczególną ostrożnością oraz pod stałą opieką lekarza. Ważne są regularne badania oraz wdrożenie w życie wszystkich zasad, które mogą uchronić przed poronieniem. Dzięki temu szansa na szczęśliwe rozwiązanie jest naprawdę duża – większość kobiet mających za sobą poronienie posiada takie same szanse na dziecko, jak kobieta mająca za sobą ciążę donoszoną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *